trapezaris
xoumpauli

Δημοτικά σχολεία: Δείτε το πρόγραμμα της εκπαιδευτικής τηλεόρασης

entaksi
mademoiselle
athanasiadis

Με μαθήματα από την εκπαιδευτική τηλεόραση από αύριο και τηλεκπαίδευση από την Τετάρτη ξεκινά η εξ αποστάσεως διδασκαλία μετά την αναστολή λειτουργίας των σχολείων

Μέσω της εκπαδευτικής τηλεόρασης και της τηλεκπαίδευσης θα γίνονται μαθήματα για τους μαθητές των δημοτικών κατά το διάστημα της αναστολής λειτουργίας των σχολείων.

Από τις 9.00 το πρωί αύριο, Δευτέρα, θα αρχίσουν να προβάλλονται από την ΕΡΤ2 τα τηλεοπτικά μαθήματα για τους μαθητές Δημοτικού.

TOPGAS
BoomerangVironas
Η τηλεκπαίδευση θα ξεκινήσει από την Τετάρτη και θα είνα υποχρεωτική. Η κάθε εκπαιδευτική ώρα θα διαρκεί 30 λεπτά. Για τους μαθητές Δημοτικών τα μαθήματα θα διαρκούν από τις 14.00 έως τις 17.00 και για τους μαθητές Νηπιαγωγείων από τις 14.00 έως τις 16.20.

Όσον αφορά -ειδικά- την εκπαιδευτική τηλεόραση, τα γυρίσματα των μαθημάτων, τα οποία έχουν ήδη ξεκινήσει, λαμβάνουν χώρα εντός των σχολικών αιθουσών, προκειμένου το περιβάλλον να είναι οικειο στους μαθητές.

Μέχρι στιγμής είναι έτοιμα 220 βιντεομαθήματα, με τα γυρίσματα να συνεχίζονται και την προσεχή εβδομάδα.

Το πρόγραμμα της Δευτέρας – 9:00 το πρωί

Γλώσσα Α’: Διδασκαλία για τον τονισμό (Εκπαιδευτικός: Σοφία Γεωργανά)
Διαθεματικό Β’: Μαθαίνω την ώρα (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη)
Γλώσσα Γ’: Χρόνοι ρημάτων ενεργητικής φωνής (Εκπαιδευτικός: Ρενάτα Ζαφείρη)

Μαθηματικά Γ’ – Δ’: Τα τρίγωνα (Εκπαιδευτικός: Μίνα Τόδωρη)
Μελέτη Περιβάλλοντος Δ’: Σπονδυλωτά και ασπόνδυλα ζώα (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου)
Μαθηματικά Β’-ΣΤ΄: Νοερές πράξεις Α (Πρόσθεση & Αφαίρεση) (Εκπαιδευτικός: Γιάννης Καραγιαννάκης)
Ιστορία Ε’: Η καθημερινή ζωή στο Βυζάντιο (Εκπαιδευτικός: Σοφία Κλαδά)
Γλώσσα Ε’ – ΣΤ’: Παράγραφος και κειμενικοί δείκτες (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Πατρικάκου)

Το πρόγραμμα της Τρίτης – 9:00 το πρωί

Γλώσσα Α’: Πρώτη Γραφή & Ανάγνωση (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Κότσαρη)
Γλώσσα Β’: Οικογένειες λέξεων – Λεξιλόγιο (Εκπαιδευτικός: Ειρήνη Ζέρβα)
Μαθηματικά Β’ – Γ’: Προπαίδεια (1, 2, 3) (Εκπαιδευτικός: Σοφία Πανταζή)
Μαθηματικά Γ’: Δεκαδικοί αριθμοί (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα)
Μελέτη Περιβάλλοντος Δ’: Το σώμα μας (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου)
Γλώσσα Δ’ – Ε’ – ΣΤ’: Επαναληπτικό μάθημα (Θέμα, Πολύς, Ενεστώτας & Αόριστος) (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ανδρίκος)
Μαθηματικά Ε’: Διάταξη δεκαδικών αριθμών – Αξία θέσης ψηφίου (Εκπαιδευτικός: Ειρήνη Πιπερίδου)
Γεωγραφία ΣΤ’: Το σχήμα και οι κινήσεις της γης (Εκπαιδευτικός Μαριάννα Μυρσιάδη)

siresiotis

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here